Za zrcadlem

17.06.2010 19:51

Vřele doporučuji ke shlédnutí nový seriál ČT Za zrcadlem, který se vysílá každé úterý na ČT 1 v 21:55. Moderuje Tomáš Hanák.

Co o seriálu píše Česká televize 

Člověka odjakživa přitahovaly věci duchovní, tajemné či zdánlivě nevysvětlitelné a nic na tom nezměnil ani pokrok ve vědě a poznání. Naopak, zdá se, že čím je svět pragmatičtější, techničtější a vědečtější, tím více hledají mnozí lidé nový prostor k naplnění své přirozené potřeby po spiritualitě.

Tento prostor často nacházejí ve starých esoterních naukách anebo také praktikách pocházejících z jiného kulturního prostředí. S pádem totality nastal i u nás boom zájmu o astrologii, tarot, šamanské rituály, exotické léčebné metody atd.

Cyklus České televize Za zrcadlem chce zmapovat právě tuto oblast, představit jednotlivé nauky či praktiky, ukázat jejich historii a vývoj, vysvětlit v čem spočívají a jak fungují. Ale protože nejde ani o populárně-naučný, ani o investigativní pořad, snaží se o to zábavnou a divácky atraktivní formou s populárním hercem Tomášem Hanákem v roli průvodce.

V cyklu vystupují odborníci jako například prof. PhDr. Milan Nakonečný, RNDr. Václav Cílek, CSc., doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Th.D., doc. ThDr. Ivan Štampach, PhDr. Jaromír Zemina, Mgr. Václav Vokolek, Ing. Pavel Turnovský, doc. PhDr. Oldřich Kašpar a mnozí další.

Cyklus má celkem třináct dílů, věnovaných kromě jiného magii, spiritismu, léčitelství, psychotronice, astrologii, čínské medicíně, tarotu. Autorkou námětu je Iveta Toušlová, při psaní scénářů se vystřídali Nataša Slavíková, Petr Slavík, Iveta Toušlová, Alena Müllerová a Pavlína Brzáková. Dramaturgyní je Alena Müllerová. Režisérem 10 dílů je Petr Slavík, tři díly natočila Kamila Vondrová. Pro Českou televizi cyklus vyrobila Nataša Slavíková.